Ako sa zbaviť bolesti hrdla?

Ako sa zbaviť bolesti hrdla?

Bolesť hrdla sa môže dostaviť v každom ročnom období – raz bude jeho príčinou nízka teplota, druhýkrát dlhodobý pobyt v klimatizovanej miestnosti. Ako si s ňou poradiť?

V mnohých prípadoch nevyžaduje bolesť hrdla, najmä pokiaľ nie je dlhodobá a veľmi intenzívna, špeciálnu liečbu a dokážeme si s ňou poradiť domácimi metódami. Pokiaľ sa však bolesť zosilňuje a sprevádzajú ju iné príznaky, ako napríklad vyrážka, horúčka, dýchacie problémy, hnis alebo zväčšené lymfatické uzliny, je nutné navštíviť lekára.

Bolesť hrdla môže byť dočasná a byť spôsobený prudkou zmenou teploty. Častejšie je však výsledkom vírusovej infekcie a býva tiež prvým príznakom celkového prechladnutia. Pretože antibiotiká nie sú účinné v boji proti vírusom, je treba sa okrem liečby samotného prechladnutia uchýliť miestne prostriedky na zmiernenie bolesti hrdla. Najjednoduchšie sú cmúľavé pastilky alebo tablety , ale v boji s infekciou možno použiť aj domáce prostriedky. Medzi ne patria: výplachy úst teplou vodou so soľou alebo bylinkami (napríklad čierna baza, rumanček, lipa, šalvia); pitie teplých (ale nie horúcich) nápojov, predovšetkým mlieka s medom a cesnakom; inhalácie, ktoré zmierňujú bolesť a zvlhčujú hrdlo. Výborný je obklad z teplých zemiakov alebo z vody s octom.  

Niekedy je bolesť hrdla spôsobená angínou, tzn. bakteriálnou infekciou. Príznaky sú vtedy rôzne a závažnejšie, objaví sa vysoká horúčka, občas sú zväčšené lymfatické uzliny, môže sa objaviť hnis. V tom prípade je nutná návšteva u lekára, ktorý predpíše príslušné antibiotiká, okrem toho môžeme zmierňovať príznaky pomocou spomenutých obkladov alebo výplachov.