Artridída – príčiny, príznaky, liečba

Artridída – príčiny, príznaky, liečba

"Bolia ma kĺby, určite za to môže počasie" – často počujeme tieto slová. Najhoršie na tom je, že tak rozprávajú čoraz mladší ľudia. Podcenenie netypických zvukov a signálov prichádzajúcich z nášho tela a jeho kostí, môže spôsobiť nepríjemné následky.

Všetky druhy pukania kostí či škrípania by mali byť pre nás alarmom. Rovnako aj bolesť pri záťaži, pri vstávaniu zo stoličky, pri chôdzi po schodoch atď. Artróza sa týka až 50 % osôb, ktoré majú už viac ako päťdesiat rokov a postihuje častejšie ženy. Kĺbová chrupavka je akýsi nárazník medzi kosťami, postupne sa vekom opotrebuje, stráca pružnosť práve ako guma. Jej flexibilitu môže ohroziť náhle preťaženie, intenzívna záťaž pri aktívnom športovaní, druh vykonávanej práce (ak je človek v stálom predklone, alebo dlhodobé sedenie či státie v jednej polohe) a tiež nadváha. Príležitostné rekreačné hranie volejbalu na pláži, alebo dlhšia túra na bicykli môžu byť tiež príčinou problémov, ak to robíme namiesto bezstarostného trávenia voľného času. V rizikovej skupine sú ľudia čo sú vystavený stálemu stresu, osoby choré na cukrovku, alebo osoby, ktoré majú problémy so štítnou žľazou.

Liečba artritídy je zložitá a dlhodobá – môže byť uskutočnená pomocou steroidov (o ich nežiaducich účinkoch by sme veľa mohli písať), injekcie naplnené kyselinou hyalurónovou – ktorá je jednou so zložiek, ktoré vypĺňajú kĺby, kryoterapia, alebo pomocou diadynamických prúdov. Tiež je potrebné dávať pozor na lieky, ktoré sú na trhu dostupné a konkrétne na ich protireumatické špecifiká – ich dlhodobé užívanie môže spôsobiť poškodenie tráciaceho systému, rôzne masti nám zaručujú len krátkodobý efekt. Ak spomínané spôsoby nepomáhajú, posledným riešením je operácia.
 

Najdôležitejšiou vecou je, ale ako vždy prevencia - pravidelné, primerané cvičenia, kde počas cvičenia kĺby vykonávajú prirodzenú činnosť. Jazda na bicykli, plávanie, "nordic walking" – to všetko je výhodné pre naše kĺby. Spôsoby ako tiež uniknúť veľkej záťaži je tiež zaobstaranie si pohodlné topánky, zbavenie sa nadváhy. Vtedy budeme vnímať zmeny počasia jedine cez okno.