Astma – ako sa s ňou vysporiadať?

Astma – ako sa s ňou vysporiadať?

Astma je chronické, zápalové ochorenie dýchacích ciest. Jej základom je hyperaktivita dýchacích ciest. Charakterizuje sa častou dýchavičnosťou v dôsledku obštrukcie dýchacích ciest. Je o nej známe, že je psychosomatickou chorobou.

Príčiny

Astma vzniká ako dôsledok našej interakcie s okolím v ktorom žijeme. V dôsledku rastúceho množstva znečistenia a meniacich sa životných podmienok sme neustále vystavený na kontakt s množstvom látok, ktoré sú cudzie pre náš organizmus. Všetky tieto faktory dráždia našu sliznicu dýchacích ciest, keďže ona je pri prvom kontakte s vonkajším svetom. V priebehu času sliznica zacne prehnane reagovať na faktory, ktoré ju dráždia.

Príkladom nadmernej reakcie je napríklad alergia. Látky, ktoré alergiu spôsobujú môžu byť napríklad peľ z kvitnúcich stromov. Na jar keď stromy či kvety kvitnú, inhalujeme peľové častice, ktoré nás dráždia a tak je sliznica podráždená a v určitom okamihu je jej rekcia až taka silná, že sa to prejavuje dýchavičnosťou a dusením sa.

Príznaky

Typický astmatický záchvat je dôsledkom neustáleho kašľania a dusenia sa v noci a nadránom. Okrem záchvatov väčšina chorých nepozoruje žiadne iné príznaky. Dusenie sa a kašeľ ustupujú spontánne alebo po rýchlom aplikovaní lieku (často stačí ak chory rýchlo prijme liek). U innych chorých je zas jediným príznakom astmy pretrvávajúci kašeľ (hovoríme vtedy o type kašľa astmy).

K typickým príznakom patria:

  • Dusenie sa

  • kašeľ

  • tlak v hrudníku

  • sipot pri dýchaní

Frekvencia a závažnosť dusenia sa záleží od stupňa ovládania choroby. Ak astma nie je kontrolovaná, príznaky sa objavujú aj dvakrát do týždňa. Robia nám život ťažším a znepríjemňujú nám ho. Príznaky môžu byť až tak silné, že vyžadujú hospitalizáciu.
 

V prípade astmy je dôležité unikať od toho čo nám spôsobuje alergickú reakciu. Niekedy je potrebné vzdať sa kobercov, záclon pretože sa v nich zbiera prach, tiež je potrebné obmedziť, alebo úplne skončiť s fajčením v miestnostiach kde sa nachádza dieťa, nepoužívať voňajúce pracie prostriedky, zmäkčovače, parfumy treba používať v menšom množstve, nepoužívať vlhčovače vzduchu, keďže sa v nich môžu vyvinúť škodlivé huby, nechovať v dome žiadne zvieratká, pretože dusenie sa môžu spôsobit chlpy psa, mačky alebo aj škrečka