Čím je kyselina hyalurónová?

Čím je kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová je základom množstva moderných procedúr ponúkaných kozmetickým salónom, je tiež jednou z hlavných látok mnohých kozmetických potrieb. Čím ale naozaj slávna kyselina hyalurónová je?

Kyselina hyalurónová nie je… kyselinou

Kyselina hyalurónová je polysacharidom (glukozominoglikanom), ktorý má formu priehľadného gélu. V skutočnosti táto látka s pohľadu chémie nie je kyselinou. V žiadnom prípade to, ale neznižuje jej význam. Kyselina hyalurónová je jedným so základných elementov štruktúry kostí a kože. U ľudí táto látka buduje medzibunkovú maticu pokožky. Navyše kyselina hyalurónová sa nachádza aj v synoviálnej tekutine.

 

Aké sú jej funkcie?

Kyselina hyalurónová, ktorá sa nachádza v pokožke viaže molekule vody (molekula kyseliny viaže až do 250 molekúl vody). Je to veľmi dôležité, keďže podstatná časť ľudského tela je voda (okolo ¾ celej hmotnosti). Ten populárny glukozaminoglikan udržiava teda správnu hydratáciu pokožky. Vhodné hodnoty kyseliny hyalurónovej v medzibunkovej matici určuje pružnosť pokožky. S pribúdajúcim vekom sa množstvo tejto látky, ktorá viaže molekuly vody zmenšuje. Spôsobuje to stratu pružnosti pokožky. Prirodzenou reakciou na tento proces je výskyt vrások a dalej tiež liniek, ktoré sa prehlbujú. Proces starnutia pokožky je teda priamo zviazaný s postupnou stratou kyseliny hyalurónovej.

Treba tiež uviesť to, že táto prírodná látka vo forme priehľadného gélu má vplyv nielen na vzhľad ľudskej pokožky. Kyselina hyalurónová, ktorá sa nachádza v synoviálnej tekutine tiež zodpovedá za ochranu svojich buniek.

Kyselina hyalurónová, ktorá sa nachádza v kozmetických potrebách (krémoch, géloch) má vynikajúce hydratačné vlastnosti. Dôležité je, že táto látka je bezpečná aj pre alergikov.