Najdôležitejšie vyšetrenia detí

Najdôležitejšie vyšetrenia detí

Malé dieťa reaguje plačom na všetky pocity nepohodlia, nedokáže presnejšie označiť, čo ho trápi. Preto sa čas od času oplatí podstúpiť nejaké vyšetrenia, aby sme sa ubezpečili o správnom vývoji dieťaťa.

1. Vyšetrenie cholesterolu

Ak má dieťa nadváhu alebo ak uňho existuje riziko genetických chorôb srdca, aterosklerózy alebo hypertenzie, je potrebné skontrolovať hladinu zlého cholesterolu. Vykonáva sa u detí po dokončení druhého roku života a pomáha zabraňovať prípadným hrozbám. Arteriálny plak sa môže vytvárať už vo veľmi ranom štádiu, ak sa v strave dieťaťa nachádza veľa cukru a tukov. "Pacient" musí byť na lačno, a deň pred vyšetrením je potrebné obmedziť tučné jedlá (údeniny, syry, majonézu).


2. USG vyšetrenie

Vyšetrenia brucha - preventívne raz za rok, a určite aj pri hnačkách a zápchach. Vyšetrenia bedrových kĺbov - pri podozrení na dyspláziu. Mozgu - u predčasne narodených detí alebo vtedy, ak hlavička rastie príliš rýchlo alebo príliš pomaly. USG umožňuje mnohých odchýlok, ktorých liečenie v ďalšom štádiu vývinu by bolo komplikovanejšie. Treba mať na pamäti, že USG brucha sa robí na lačno, predtým treba vypiť vodu, aby bol močový mechúr plný.

3. Morfológia

Najlepšie je vykonať ho raz ročne - umožňuje objaviť zápaly, kontroluje hladinu bielych a červených krviniek a hemoglobínu. Môže odhaliť nedostatok železa zodpovedný za anémiu, vylúčiť reumatické ochorenia u detí, ktoré prekonali angínu, odhaľuje aj skryté infekcie. Toto pre malé deti snáď najinvazívnejšie a najnepríjemnejšie vyšetrenie si vyžaduje vpichnutie, takže pri ňom treba odvrátiť pozornosť dieťaťa, a hodinu pred vyšetrením mu dať piť vodu.

4. Vyšetrenie moču

Umožňuje odhaliť infekciu podľa toho, či sa v moči nachádzajú bielkoviny, krv alebo cukor. Dieťa je potrebné lepšie umyť, aby sa zamedzilo preniknutiu baktérií do vzorky moču, čo môže skresliť výsledky. Do sterilnej nádoby (dostupnej v lekárni alebo na mieste vyšetrenia) sa musí odchytiť tzv. stredný prúd moču a čo najskôr ho dopraviť do laboratória.

5. Vyšetrenie krvného tlaku

Povinné u detí po treťom roku života, malo by sa vykonávať počas každej návštevy lekára. 10 - 15 minút pred vyšetrením by dieťa malo byť pokojné.