Neporaziteľný AIDS

Neporaziteľný AIDS

AIDS je jedným z tých chorôb, pre ktoré je moderná medicína bezmocná. Štatistické údaje ukazujú, že každý deň po celom svete je infikovaných vírusom HIV 6 tisíc ľudí.

AIDS, čiže syndróm získaného zlyhania imunity (ang. Acquired Immune Deficiency Syndrome), je vždy dôsledkom nakazením infekciou HIV. Nie každý nositeľ vírusu však na AIDS ochorie. Skutočnosť, že nakazenie infekciou môže po mnoho rokov zostať bez povšimnutia, ak sa neobjavia žiadne príznaky.

Príznaky

AIDS dereguluje ľudský imunitný systém a preto môže viesť k oveľa vyššia, než je priemerná citlivosti organizmu na infekčné vírusové, bakteriání a plesňové ochorenia a rakoviny. Prejavuje sa neustále sa opakujúcim zápalom pľúc, neurologickými poruchami, viac ako 10 percentným schudnutím, ťažkú ​​slabosťou, chronickou hnačkou, chronickou horúčkou a dokonca aj duševnou poruchou.

Ako dochádza do nakazení vírusom HIV?

Do nakazení vírusom HIV dochádza:

* počas pohlavného styku,

* počas transfúzie infikovanou krvou,

* v maternici v prípade, že matka je nosičom vírusu,

* vzhľadom k použitiu nesterilných ihiel.

Na ochranu proti nakazením, použite kvalitný kondómy, podstupujte transfúziu krvi len vtedy, keď je darca krvi testovaný na vírus HIV a vyhýbajte sa vstrekovaním do žíl akejkoľvek látky mimo steny dôveryhodných lekárskych stredísk.

(Ne) bezpečný sex

Nie všetky typy pohlavného styku v rovnakom stupni představovují riziko zakažením vírusu HIV. Najrizikovejší je análny styk (pre obe strany). Vaginálny styk je riskantnejšie pre ženy, než pre mužov. Na druhej strane, orálny sex, ktorý bol až do nedávnej doby uvažovaný za pomerne bezpečný sa aj na základe vedeckých výskumov ukazuje byť pomerne vysokým rizikom, najmä pre ľudí, ktorých ústa mala kontakt s spermiami alebo krvou muža, ktorí nosili vírus.

Treba pripomenúť, že na Slovensku fungujú objekty konzultácií a diagnostiky, v ktorých je možné anonymne a zdarma vykonať testy na prítomnosť vírusu HIV v tele.