Nepřjemné príznaky menopauzy - ako si s nimi poradiť?

Nepřjemné príznaky menopauzy - ako si s nimi poradiť?

Menopauza, rovnako ako prvá menštruácia alebo otehotnenia, je špeciálny moment v živote ženy. Spoločne s jej príchodom ustanú reprodukčné možnosti - telo už nemá schopnosť vytvárať vajíčka.

Ako sa pripraviť na klimaktérium?

Niektoré ženy prechádzajú cez jednotlivé fyziíologické premeny práve bez problémov. Môžu teda tiež príznaky menopauzy pociťovať nijak zle. Obyčajne jednak klimaktérium je dosť únavné časom. Ale rovnako pred jeho začiatkom, ako aj počas, je možné predchádzať negatívnym zmenám. Nepochybne rýchle tempo života, fungovanie vo veľkom strese, zlá strava a malá fyzická aktivita spôsobujú, že menopauza bude ešte viac neznesiteľná. Vhodné je zadbat o popravení kvality života, predovšetkým o pravidelné športovanie, pokojný spánok a dobrú životosprávu.

Klimaktérium vyžaduje dodržiavanie správneho jedálnička. Nemalo by v ňom byť veľa pokrmov zavýrajících nasýtené tuky (tie sa nachádzajú hlavne vo výrobkoch zvieracieho pôvodu). Lepšie obmedziť tiež kávu, cigarety, sýtené nápoje a sladkosti. Odporúča sa spožívání väčšieho množstva výrobkov bohatých na fytoestrogény - rastlinné estrogény, ktoré telo berie za vlastné. Nájdeme ich v semienkach strukovín, v semienkach ľanu a vyrábaných z neho oleja, vo pšenicu, v ovse, kukuricu alebo mrkve.

Fytoestrogény alebo HTZ?

Priamym zdrojom pociťovatelných v čase menopauzy príznakov sú nedostatky estrogénov. Doplnenie týchto nedostatkov umožňuje minimalizovanie dôsledkov počas klimaktérium. Sú na to dva spôsoby - liečba fytoestrogény alebo zastupujúci hormonálnej terapie.

Fytoestrogény, hoci stavbou pripomínajú ľudské hormóny, nemá v podstate vplyv na popravu osobné pohody. Telo je rozpozná ako estrogény a viaže ich s neurónmi a kombinuje s hypotalamu neurónov, tak ako so svojimi vlastnými. Majú však určite slabší moc, ako prirodzené ženské hormóny. Pomôžu skôr tým ženám, ktoré príznaky menopauzy pociťujú menej a v malom stupni. Pod podmienkou, že tie budú čerpať fytoestrogény nielen zo stravy, ale aj v hotových prípravkoch. Množstvo rastlinných hormónov v potravinářsých výrobkoch je nízka, aby bolo možné hovoriť o ich terapeutických vlastnostiach.

Určite lepšie pôsobenie má za to náhradná hormonálna liečba, ktorá výrazne urovnáva nedostatok estrogénov a minimalizuje únavné príznaky menopauzy. Z jej používaní taktiež vyniká zákres iných potzitiv, napríklad obnížení hladiny cholesterolu, zväčšená ochrana pred cukrovkou 2 typu a osteoporózou, zlepšenie krvných ciev a regulácia krvného tlaku. Ak sa HTZ príjmom pod lekárskou kontrolou, vo vhodne stanovených dávkach aj pred 60 rokom života, je možné ich uznať nielen za skutočné, ale aj bezpečné.