O čom môže svedčiť bolesť v hrudnom koši?

O čom môže svedčiť bolesť v hrudnom koši?

Citeľná bolesť v hrudnom koši môže mať mnoho rôznych príčin, ktoré nemusia byť vždy spojené so samotným srdcom. Jedno je však jasné – v prípade bolesti je nevyhnutná návšteva lekára.

Existuje niekoľko typov bolesti v hrudníku. Môže to byť tlaková bolesť, angínová alebo bolesť podobná bodaniu, a pokiaľ nie je symptómom pretrénovania svalov v posilňovni, je potrebné sa okamžite skontaktovať so svojím lekárom.

Častou príčinou takýchto chorôb môže byť aj začiatok ischemickej choroby srdca. Ako ju rozpoznať?  Je to bolesť v stredno-retrosternálnej časti hrudnej kosti a často sa rozširuje do ramien, šije a lopatiek. Pocit bolesti je charakteristicky tlakový, niekedy aj dusivý.

Bolesť v tejto časti tela býva často spôsobená stresom, a nemusí vždy znamenať srdcové choroby. Tento druh bolesti býva tiež spojený s búšením srdca alebo necitlivosťou v končatinách. Je možné, že ide o takzvanú srdcovú neurózu. Ak lekár rozhodne, že bolesť je spôsobená stresom, zaháji sa liečba sedatívami alebo vo forme psychoterapie.

Ťažkosti, ako aj ich príčina, sa vždy rôznia a musia sa vyšetriť individuálne, lebo možných dôvodov pre ich vznik je celý zoznam. Degeneratívne zmeny chrbtice, ktoré sa prejavujú napríklad bolesťou okolo srdca pri kašli alebo hlbokých nádychoch, napríklad môžu znamenať kompresiu nervov chrbtice.

Častou príčinou bolestí na hrudi je blížiaci sa srdcový záchvat. Je to, žiaľ, znakom našej doby, a srdcový záchvat sa môže týkať dokonca ľudí v mladom veku. Dôvodom je zvyčajne nezdravý životný štýl - fajčenie, nedostatok fyzickej aktivity, stres alebo neliečená cukrovka. Akákoľvek bolesť v srdci, najmä tá neprestajná, by mala byť pre nás varovaním pred vážnymi chorobami a signálom, že si máme naplánovať návštevu u lekára.