Senná nádcha - ako si s ňou poradiť?

Senná nádcha - ako si s ňou poradiť?

Alergická nádcha, nazývaná tiež sennou nádchou alebo senná je sezónna nepríjemnosť, ktorá postihuje akergiky alergických na vzdušné alergény. Pripomína normálne prechladnutie, ale vyžaduje iné liečenie. Aké?

Príznaky sennej nádchy.

Senná nádcha je vodnistá nádcha, ktorú sprevádza časté a sériové kýchanie, začervenanie nosa, slzenie očí, opuch viečok a svrbenie nosa, očí, hrdla a pokožky tváre. Od príznaku s normálnym prechladnutím sa jej dá odlišnit hlavne vďaka očnému ochorenia, oči sú začervenané, prekrvené, opuchnuté, silne slzia a zle reagujú na slnečné svetlo. Okrem toho určenie príčiny nádchy uľahčí jeho výrazná sezónovost. Obyčajná prechádzka v lese alebo pobyt na lúke aktivujú sennú nádchu.

V takýchto prípadoch je potrebné sa vypraviť k lekárovi špecialistovi, teda alergológa, ktorý vďaka správnym testom zistí, na čo presne sme alergickí. V prípade pochybností vykoná tiež provokatívne testy, ktoré stávajú na vprovázení do nosa neveľké množstvo alergénov a pozorovanie príznakov.

Senná nádcha: liečba

Alergická nádcha je veľmi nepríjemná. V normálnom fungovaní alergikovi prekáža nielen samotná nádcha, ale aj opakovateľné šírite kýchnutie, zvezenie a opuch tváre a stále slzející oči. Časom sú príznaky alergie tak silné, že neumožňujú normálne zaspávanie, sústredenie, fyzickú aktivitu i prácu. Ak sa u pacienta ešte dodatočne objavia dusiaci, suchý kašeľ, lekár môže odporučiť spirometrické vyšetřerní na potvrdenie prieduškovej astme. Alergie veternej sa týkajú predovšetkým detí a mladých ľudí do 20 roku života. Ich prítomnosť zväčšuje ryziko objavenie sa astma.

Liečba sennej nádchy sa skladá na podávanie liekov - antihistaminík a liekov zmenšujúci opuch ciev v nose. Antihistaminiká môžu bohužiaľ vyvolať probémy so sústredením a doprovádit do zosilnenej ospalosti. Do toho kvapky alebo nosné spreje, zmenšujúca opuch sliznice nie sú vhodné na dlhodobé užívanie, pretože upchávajú dutiny. Oproti tomu je najúčinnejšia liečba glikokortykosteroidami. Sú celkovo bezpečné a vstrebávajú sa v minimálnom stupni, nespôsobujú vedľajšie účinky. Ohraničujú tiež nepríjemné príznaky. Tehotné ženy a malé deti by mali používať ľahšie lieky. Oproti tomu, ak alergiu sprevádza príznaky astmy, používajú sa leukotriénové lieky.