Starostlivosť o bradu krok za krokom

Starostlivosť o bradu krok za krokom

Byť zarastený je stále trendy! Ale pre správny výzor nie stačí len zapustiť bradu či fúzy – nevyhnutná je aj každodenná starostlivosť, správne pristrihávanie či prispôsobenie tvaru tváre.

1. Zapúšťanie brady

Kým porast začne získavať svoj tvar a hustotu, je potrebné počkať asi 4 týždne, počas ktorých postupne rastúce chĺpky môžu podráždiť pokožku, vyvolávať pocity svrbenia alebo pálenia. V takom prípade sa oplatí používať špeciálne upokojujúce olejčeky, ktoré zmäkčia bradu a hydratujú pokožku. Ak chceme zrýchliť rast chĺpkov, môžeme využiť špeciálnu stravu alebo tento proces podporiť špeciálnymi doplnkami, ktoré vyživujú a posilňujú chlpy zvnútra. Bezpodmienečne zabudnime na holenie – hoci všeobecne rozšírený mýtus hovorí, že vplyvom holenia porast stvrdne a rastie rýchlejšie, v skutočnosti je to presne naopak.

2. Umývanie a česanie

Brada sa musí pravidelne čistiť. Na čistenie môžeme použiť obyčajný šampón alebo produkty špeciálnej starostlivosti, ktoré sa dajú kúpiť vo väčších drogériách a internetových obchodoch. Nepoužívajme mydlo, ktoré vysušuje pokožku. Na zmäkčenie tvrdej brady sa nám bude hodiť kondicionér. Po umytí utrite bradu uterákom a ak je dlhá, rozčešte neveľkým hrebeňom. Vďaka každodennému česaniu brada lepšie drží tvar, chĺpky sú čisté, a ich folikuly sú silnejšie.

3. Pristrihávanie

Časom brada stráca svoj tvar, preto je potrebné ju pravidelne pristrihávať. Môžeme ju pristrihnúť sami pomocou trimovacích alebo kaderníckych nožničiek. Prvý spôsob je značne jednoduchší a pohodlnejší: so správne nastaveným násadcom nepristrihneme bradu príliš silno. Dôležité je, aby bol po celý čas čistý. Počas pristrihávania si strojčekom chĺpky zdvihnime dohora, a strojček vedieme po oblúku. Na Youtube, blogoch awebových stránkach nájdeme špeciálne inštruktážne videá, ktorá nám pomôžu pri správnom vykonaní tejto činnosti. Môžeme sa samozrejme zveriť do rúk špecialistovi, ktorý ponúka profesionálne strihanie. Nezabúdajme na prispôsobenie typu zarastenia k našej tvári, štýlu a rýchlosti rastu chĺpkov – kým si začneme zapúšťať bradu, porozmýšľajme nad jej dĺžkou, tvarom a spôsobom pristrihávania. S prvými zmenami sa nám oplatí čakať do chvíle, v ktorej už porast bude dobre viditeľný: až vtedy si vyberme, aký štýl bude pre nás najlepší. Takto sa vyhneme omylom a zväčšíme šancu na správne pristrihnutie.