Unikátna žihľava indická

Unikátna žihľava indická

Táto u nás zatiaľ neznáma bylinka má viac cennych vlastností, o których by mali pamätať hlavne ľudia dbajúci o kondíciu či ľudia bojujúci s nadváhou. Čo také výnimočné je práve v tomto druhu žihľavy?

Žihľava indická je známa pod mnohými názvami - Coleus forskohlii (lat.), Forskolin (najdôležitejšia aktívna zložka rastliny), alebo aj šalvia indická. Prirodzene rastie v oblastiach mierneho podnebia alebo subtropickej klímy – v niektorých častiach Indii, Barmy, ale aj v častiach juhovýchodnej Ázie. V indickej medicíne sa používa už storočia a je používaná na liečenie rôznych druhov chorôb či zdravotných ťažkostí, ale až nedávno sa stala obiektom skúmania vedcov na západe, ktorí potvrdili jej pozitívne účinky na ľudský organizmus.

Na zdravie

V tradičnej medicíne je koreň žihľavy indickej využívaný ako liek na problemy so srdcom, hypertenzie, pri zápaloch močových mechúrov, pri ochoreniach dýchacích ciest alebo či problemy s nespavosťou. Extrakt z žihľavy indickej vo forme doplnku je odporúčaný aj osobám, ktoré maju problemy so štítnou žlazou, alebo chcú posilniť svoj kardiovaskulárny systém.

Pre boj s nadváhou

Hlavným vplyvom žihľavy indickej pre boj s rastúcim problémom nadváhy na svete, je účinok na produkciu enzýmov, ktoré stimulujú spaľovanie tukov. Forskolin, ktorý je v žihľave indickej zvyšuje produkciu organickej zlúčeniny CAMP, ktorá urýchľuje spaľovanie tukov v svalových bunkách. Navyše ovplyvňuje aj štítnu žľazu a ňou produkované hormony čo spôsobuje, že sa podstatne urýchľuje činnosť metabolizmu.

Exstrakt z žihľavy indickej je bezpečnou látkou, ktorú môže užívať každá zdravá osoba. V prípade pochybností čo do bezpečnej dávky bylinky ( predávkovanie môže spôsobovať ospalosť) jje potrebné jeho užívanie najprv konzultovať s lekárom.