Vypadávanie vlasov – ako mu zabrániť?

Vypadávanie vlasov – ako mu zabrániť?

Husté a bujné vlasy to je mytologický symbol mužnosti, stačí si spomenúť na Samsona či Herkulesa. Pravda je však taká, že u každého tretieho muža vo veku 25 až 45 rokov sa začína proces vypadávania vlasov.

Dôvodom vypadávania vlasov takzvaného plešatenia môžu byť hormonalne problémy, silne lieky (antidepresíva), stres, ale aj zlé stravovanie. Veľkú podstatnú rolu tu hrajú aj genetické danosti. Najčastejšia príčina plešatenia, ale je plešatenie androgénové, to sa týka okolo 60% mužov po 50 roku života. Derivát testosterónu - dihydrotestosterón – spôsobuje, že sa namiesto dlhých pevných vlasov produkujú jemné chĺpky. Prirodzene mužom vypadne denne okolo 100 vlasov. U mužov s vysokým DHT nie je tento počet vyšší aj jednoducho sa im vlasy neregenerujú a nerastú opäť.

Gény vypadávania vlasov sa dedia zvyčajne po otcovi. Straty vlasov sa dajú spozorovať v okoli čela či hornej časti hlavy a môžu sa objavovať už vo veku 16 až18 rokov. Mužšké pohlavné hormony sú zodpovedné za nadmernú sekréciu kožného mazu čiže strate vlasov môže predchádzať objavovanie sa mastných lupín. Je ale možné prijať opatrenia, ktoré môžu tento proces spomaliť, alebo mu zabrániť a to užívaním liečivých šampónov obsahujúcich sulfát selen a zinok pyritionový.

Okrem hormónov a génov je veľmi dôležitý tiež životný štýl. Zlé stravovanie môže spôsobiť intenzívne vypadávanie vlasov. Do jedálnička je preto potrebné zahrnúť produkty, ktoré obsahujú selen, zinok, železo, vitamíny E, C, B, F, čiže morské ryby, mliečne výrobky, struky, fazuľu a veľa zeleniny. Takýto proces vypadávania vlasov sa nazýva plešatenie telegónové a ustupuje po doplneniu vitamínov v organizme. Anagénové vypadávanie vlasov je spôsobované dlhodobým liečením sa chemoterapiou, rádioterepiou alebo antibiotikami. Po ukončení liečby sa vlasy postupne vracajú do swojej starej formy.

Dermatológ či trychológ rýchlo a bez problémov rozpozna čo je problemom vypadávania vlasov a odporučí vhodnú liečbu.