Vyšetrenia na pohlavné choroby

Vyšetrenia na pohlavné choroby

Testovanie na prítomnosť pohlavne prenosných ochorení sa vykonáva rozlične v závislosti od toho, aké ohrozenie majú potvrdiť. Pokrývajú prítomnosť mikroorganizmov, plesní či vírusov.

1. Vyšetrenie na prítomnosť chlamydiózy

Chlamydióza je jedna z najčastejších pohlavných chorôb. U žien sa prejavuje silným výtokom a bolesťou pri močení, a mužov pálením v močovej trubici. Často je jej priebeh aj bez príznakov. Za túto chorobu je zodpovedná baktéria usídľujúca sa v sekrétoch slizníc v oblasti genitálií. Dlhotrvajúci zápal, ktorý vyvoláva, môže spôsobiť nezvratné zmeny a u žien zvyšuje riziku neplodnosti.


2. Vyšetrenie na hubové ochorenia

Genitálna kandidóza sa môžu prenášať pohlavným stykom, hoci najčastejšie ochorenie nastupuje ako následok samonakazenia kvasinkami, ktoré už sú prítomné v organizme. Medzi príznaky patrí svrbenie, bolesť a pálenie. Pri vyšetrení sa robí vaginálny výter, pretože je potrebné vykonať mikrobiologické testy a iné vyšetrenia.


3. Vyšetrenia na syfilis

Vyvoláva ho baktéria Treponema pallidum, ktorá cez krvný obeh útočí na celý organizmus. Tri týždne po infekcii v oblasti genitálií sa objavia červené pľuzgieriky, ktoré vysychajú a odpadávajú, odhaľujúc vredy. Rana môže zmiznúť, ale po 6 týždňoch podobné vyrážky útočia na celé telo, a to je sprevádzané opuchnutými lymfatickými uzlinami. Za účelom vyšetrenia na syfilis sa odoberá krv a hľadá sa Wassermanovo činidlo. Jeho pozitívny výsledok poukazuje na nákazu.


4. Vyšetrenie na kvapavku

Kvapavka je podobná chlamýdiovým infekciám slizníc. Zapríčiňujú ju diplokoky Neissera. Vyznačuje sa únikom moču z močovej trubice a pocitmi svrbenia a pálenia. Neliečená správnou liečbou môže mať za následok neplodnosť. Tiež sa robia krvné testy.


5. Vyšetrenie na trichomoniázy

Trichomonády sú jednobunkové organizmy, ktoré sa prenášajú sexuálnym stykom a rozvíjajú sa v kyslom prostredí. Prvé príznaky môžu byť viditeľné až po roku, a môžu zahŕňať zápal, pálenie pri močení a penisté výtoky. Zisťuje sa mikroskopickým vyšetrením vaginálneho výtoku, z močového mechúra alebo z moču.


6. Vyšetrenie na prítomnosť HIV

Najnebezpečnejšie vírus, ktorý sa môže prenášať pri pohlavnom styku. Prenáša AIDS alebo syndróm získaného zlyhania imunity. Vírus HIV žije v ľudských telesných tekutinách - krv, spermie, niekedy sliny. Ničí žijúce krvinky, zodpovedné za ochranu organizmu proti chorobám. Prvé príznaky infekcie môžu byť podobné chrípke, po nich nasleduje obdobie pokoja. Vírus sa do organizmu dostáva cez otvorenú ranu alebo sliznicu v pošve, cez konečník a ústa. Veľmi tenké a jemné blanky sa vyskytujú v konečníku, takže análny styk nesie so sebou najväčšie riziko nakazenia sa HIV. Krvné testy na vírus sa vykonávajú v konzultačno-diagnostických centrách. Sú úplne zadarmo a anonymné, nie je potrebné mať na ne predpis.