Zápal pľúc - príznaky a liečba

Zápal pľúc - príznaky a liečba

Ročne postihuje asi 1% Poliakov, a ešte v 19. storočí sa často končil smrťou. Dnes je zápal pľúc dobre liečiteľný, keď sa diagnostikuje dostatočne skoro.

Zápal pľúc je zápal spôsobený vírusovou infekciou (príčinou sú napríklad vírusy osýpok, chrípky alebo rubeoly), alebo baktérií (streptokok, niekedy stafylokok), menej mikroorganizmami (myktoplazmy a chlamýdie). Je to obranná reakcia na infekciu pľúcneho parenchýmu, a v nasledujúcom období sa v pľúcnych alveolách hromadí tekutina a vznikajú zápaly.

Z hľadiska vzniku sa delia na získanú mimo nemocnice (doma, v škole, na pracovisku) a získané v nemocnici, vyskytujúce sa u pacientov, ktorí sú hospitalizovaní v nemocniciach dlhšie ako 48 hodín. Tie druhé sú najnebezpečnejšie a majú najvyššiu úmrtnosť, ak sa nimi nakazí pacient počas liečby, ktorí majú v dôsledku nej problémy s imunitou voči iným chorobám a nutnosť prijímania liekov v nich tiež oslabuje imunitný systém.

Zápal môže byť tiež spôsobený vdychovaním prachu a toxických látok (chlór, fosgén, yperit). Medzi ďalšie rizikové faktory patrí vyšší vek, fajčenie, nehygienické životný štýl, chronické ochorenia (cukrovka, ateroskleróza, srdcové zlyhanie).

Typický zápal pľúc je sprevádzaný horúčkou, kašľom, hnisavým hlienom, znateľnými bolesťami na hrudi a dýchacími problémami, dýchavičnosťou a bolesťami svalov a kĺbov. Ak horúčka pretrváva niekoľko dní, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, lebo môžu byť potrebné antibiotiká.

Okrem prijímania predpísaných liekov je dôležitá tiež vhodná starostlivosť o pacientov. Obytné miestnosti majú mať dobrú ventiláciu a vysokú vlhkosť (používajú sa zvlhčovače vzduchu alebo mokré uteráky na radiátoroch), účinné je natieranie hrudníka salicylovým alebo gáfrovým alkoholom. Nie je vhodné príliš dlho ležať v posteli, pretože horizontálna poloha zhoršuje pľúcnu ventiláciu. K ľahkej a vyváženej strave je vhodné pridať veľké množstvá zeleninových a ovocných štiav.