Zväčšené uzliny: príčiny, príznaky, liečba

Zväčšené uzliny: príčiny, príznaky, liečba

Niekoľkými milimetrové žľazy sú veľmi dôležitou časťou lymfatického systému, pretože odvádzajú toxíny do obličiek, ktoré sú nazbierané z organizmu cez lymfatické uzliny. Ich opuch môže byť signálom znepokojujúcich objavov v tele.

Hlavné a najviac citeľné na krku, okolo uší, pod čeľusťou, v podpazuší a v slabinách, hoci všetkých lymfatických uzliniek jek niekoľko stoviek. Ich zväčšenie znamená, že sa v tele odohráva proces choroby, počas ktorého lymfocyty a makrofágy (imunitné bunky, ktoré sú zhlukom lymfatických uzlín) sa množia, aby bojovali s patogénmi. Z iných dôvodov do zväčšenia uzlín dochádza v priebehu rakoviny, napr. Lymfómov, ktoré vznikajú v dôsledku abnormálnej proliferácie buniek lymfatického systému. Najčastejšie príčiny zväčšenie majú vírusový charakter (napr. osýpka, ružienka, ovčie kiahne, hepatitída), infekčná (angína, tuberkulóza, inekce ucha, krku, mandlí atď.), Prvoky (toxoplazmóza), alebo plesne. Niekedy je vyvolávajú tiež parazity, choroby zubov (zubný kaz) a niektoré lieky (antybiotyka zo skupiny sulfónamidov, prostriedky proti infekciám, antiepileptiká a ďalšie). Môžu byť tiež reakciou na preventívne očkovanie, zvlášť proti infekčným chorobám.

Zápal uzlín sa môže prejavovať dvoma spôsobmi:

- Žľazy sú mäkké, dajú sa pod kožou presúvať, počas dotyku sa objavuje bolesť, pokožka v okolí uzlín je teplá a začervenaná, tento infekčné stav zvyčajne miznú po okolo 14-20 dňoch

- Uzliny podliehajú značnému zväčšenie (o 2 cm alebo viac), sú tvrdé, často sú zoskupené, nevyvolávajú bolesť, ale môžu srůsty s okolitými tkanivami, tento stav sa udržuje zvyčajne nie dlhšie ako 2-3 týždne a vymáha neodložitelné konzultácie s lekárom.

V prípade rakovinové diagnózy zväčšenie uzlín sprevádza vysoká horúčka, bolesti, nočné potenie a úbytok váhy.

Liečenie zápalu uzlín je vykonané niekoľkými spôsobmi. Antibiotyka sa spájajú s liekmi proti bolesti a proti infekcii, ktoré lahodia prejavy infekcie. Mimo to sa používajú studené obklady a strava bohatá na vitamín C, posilňujúce odolnosť organizmu. V prípade vystúpenia zápalu sa ako nevyhnutný môže ukázať chirurgický zábeh. Dôležité je, aby diagnóza objavov a liečby bola vykonaná ako najrýchlejšie, aby sa zabránilo ďalšiemu rozvoju choroby. Je vhodné si tiež pamätať, že problémy s uzlinami najčastejšie vystupujú u detí, pretože sa u nich lymfatický systém rozvíja do 12 roku života.